Čtvrtek, 3. července 2025, 16:00
V dalším díle Drbny historičky se Jan Schinko vrací k historii hotelu Slunce na budějovickém náměstí. Připomíná nejen architekta Hübschmanna, který se kvůli válce nedožil ani třiceti, ale i klub esperantistů, slavnou restauraci Paluba, kabaret Slavia nebo chvíli, kdy mykologové upozornili na kontaminované houby z okolí.
Na upravené pohlednici se představuje plně v provozu hotel Slunce na náměstí v 60. až 70. letech 20. století. V tom čase měly před Sluncem neoficiální parkoviště motocykly vyrobené v ČZM Strakonice. Ve Slunci měl spolkovou místnost klub Esperanto a v podloubí měl klub skříňku se zelenou hvězdou a písmenem „E“. Ne že by se obdivovala umělá řeč esperanta, ale ve skříňce byly pohlednice z celého světa, kam se tehdy člověk jinak nedostal.
V podloubí vlevo byla větší skříňka mykologického klubu, vystavující aktuálně rostoucí houby a text o jejich využití. Později, v čase havárie v Černobylu, zde uvedli mykologové, že zjistili v houbách nadprůměrné množství stroncia, olova, kadmia a podobných negativních prvků. Jeden den jsem si to tam přečetl, chodil jsem tudy do práce, a druhý den to zmizelo. Někdo to někam nahlásil.
Čtvrtek, 17. října 2024, 16:00
V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii českobudějovického paláce pro německý peněžní ústav Spar und Worschussverein Biene, kterému zdejší obyvatelé neřekli jinak než Včela. Přečtěte si, jak palác tuto do dnešních dní...
Průčelí hotelu na snímku pochází z let 1911 až 1912, kdy byl hotel přestavěn podle návrhu arch. Antonína Hübschmanna v pozdně secesním stylu s prvky kubismu, který pronikal do města. Byl také autorem neobyčejné secesní fasády stavební průmyslovky, Schwarzenberského paláce aj. Jeho secese se dostala i do výpravné publikace Česká secese.
Nemuselo by se to stran hotelu Slunce připomínat, ale arch. Antonín Hübschmann, člen Klubu za staré Budějovice, zemřel zbytečně za zájmy Rakouska-Uherska. Padl na bojišti na začátku 1. světové války dne 27. října 1914 ve svých 30 letech. Války, kterou podepsal císař František Josef, odpočívající v císařské rezidenci v lázních Bad Ischl.
Současně v roce 1912 bylo ve Slunci zařízeno elektrické osvětlení a ústřední topení. V nájmu vedl hotel Bedřich Sandholec, který si zařídil filiálku Belle Vue na Včelné. Z nábřeží u soudu jezdily na Včelnou omnibusy. Zřídil ve Slunci restauraci „Miramare“. V roce 1913 prodalo Obchodní a průmyslové družstvo, majitel Slunce, hotel Agrární bance. Tato banka byla majitelem hotelu do roku 1943.
Nájemci se potom dosti střídali. V roce 1926 nový nájemce Rudolf Dvořák hotel o 40 lůžkách nově vybavil. Zařídil nový výčep a novou restauraci, pro něž se ustálily hovorové názvy „Paluba“ a „Kufr“. Paluba měla zachovaný vyřezávaný trámový strop z doby renesance. V Kufru působila stolní společnost, která se prezentovala názvem „V Kufru“. Pronikla do místních listů a tepala nešvary. Jeden čas měl ve Slunci stálou scénu kabaret Slavia.
Čtvrtek, 22. května 2025, 16:00
V novém díle Drbny historičky se Jan Schinko vrátil do doby, kdy se v Budějovicích ještě pralo na veřejných bělidlech. Zavzpomínal na zapomenutou lokalitu zvanou Staré bělidlo, kde se kdysi sušilo prádlo. Přečtěte si, kde všude podobné plochy byly a...
Hotel Slunce, původně za Karla Čertíka z roku 1868 „U Zlatého slunce“, byl hotelem českým na českém korsu. Za c. k. a částečně za 1. republiky se dodržovalo korzování na náměstí. Východní strana byla německým korsem (hotel Zvon), jižní strana české korso (hotel Slunce), západní strana profesorské korso a severní strana byla pro vojsko a služky, neslušně nazývaná „ksindlkorso“.
Podle Františka Rady, v případě že se za c. k. na německém korsu prosazoval Čech, mohlo dojít k „bumlu“, a opačně – když se na českém prosadil Němec, vyběhli strážníci z radnice, kde měli wachtcimru. Stranili však dle Františka Rady Němcům.
Po znárodnění hotelu Slunce byl provoz zařazen do hotelového typu „B“ a později začleněn do podniku Restaurace a jídelny. K 1. lednu 1965 vznikla ve Slunci provozní jednotka Interhotelu Karlovy Vary, chvíli Interhotelu Brno, a od roku 1971 již Interhotel Slunce s vlastním podnikovým ředitelstvím.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám